آدرس: شهرک صنعتی ایوانکی - میدان آزادی - بلوار صنعت - خیابان صنعت 4 - پلاک 160

تلفکس: 22781347-021 | 22586831-021

هیتر

از آنجا كه دمای گاز در شرایط استاندارد حدود 15° c می باشد، لذا تامین این شرایط در سیستم های تقلیل فشار و در نهایت در مبادی مصرف ضروری است . با توجه به اینكه به علت افت فشار گاز بعد از رگولاتور در ایستگاه . كاهش دمای شدیدی پیش می آید ، در سیستم های تقلیل فشار نصب گرمكن های گاز ضروری می باشد . این دستگاه در شرایط ایمن و توسط مشعل های اتمسفریك آب داخل یك محفظه را گرم نموده و سپس گاز با عبور از لوله های ماپیچی كه از درون این محفظه عبور می نماید و گرم می شود و به همین جهت به آنها گرمكن های غیر مستقیم (Water Bath indirect Heater ) گاز گفته می شود . استفاده از هیترهای غیر مستقیم آبی تاریخچه طولانی در صنعت نفت و گاز دارد . آن ها در رنج ها و كاربردهای گوناگون شامل گرم كردن گاز طبیعی تا گرم كردن نفت خام بكار برده شده اند . هیترهای غیر مستقیم آبی كاربردهایی به شرح زیر دارند :

1- گرم كردن گاز طبیعی قبل از تقلیل فشار جهت جلوگیری از یخ زدگی جریان خطوط پایین دست ایستگاه های تقلیل فشار

2- گرم كردن نفت خام برای نگهداری دمای آن تا حد خاص و كاهش گران روی ساختمان گرمكن های گاز شامل محفظه گرمكن(shell ) ، لوله های گاز (Gas Tube ) ، محفظه احتراق ، مخزن انبساط آب (expansion Tank ) ، دودكش (exhaust ) و سیستم تامین و كنترل سوخت می باشد . محفظه گرمكن به صورت استوانه افقی بوده كه حجم آن متناسب با ظرفیت حرارتی گرمكن می باشد .

این مخزن روی یك شاسی ثابت می گردد و جهت جلوگیری از سرریز شدن آب مقطر هنگام گرم شدن ، مخزن كوچكتری بالای آن نصب می شود ، لوله های گاز گرمكن كه اندازه آنها متناسب با حجم گاز عبوری از گرمكن طراحی می گردد ، به صورت لوله های رفت و برگشت و در چند ردیف از یك قاعده وارد مخزن گرمكن می شوند و پس از گرم شدن خارج می شوند و نشان دهنده های دما و فشار گاز روی این لوله و لوله خروجی تعبیه می گردند و كنترل كننده دمای گاز نیز روی لوله خروجی نصب می شود.

در نسل جدید هیترهای تولیدی این شرکت با توجه به اهمیت مدیریت صحیح انرژی و برای کاهش مصرف سوخت و همچنین دستیابی به راندمان بالاتر، هیترهایی طراحی شده که اساس آن جابجایی اجباری انتقال حرارت و استفاده از مشعل های با دمنده است، در این هیترها راندمان احتراق با توجه به نوع مشعل که شامل دمنده و فن است بالاتر است و با ترکیب مناسب هوا و سوخت که تاثیر بسزایی در کاهش میزان آلایندگی دارد کیفیت شعله نیز بهتر خواهد بود، همچنین با به کار بردن کی وسیله مثل میکسر یا پمپ اختلاط داخل مخزن بالا برده می شود و انتقال حرارت افزایش می یابد.