آدرس: شهرک صنعتی ایوانکی - میدان آزادی - بلوار صنعت - خیابان صنعت 4 - پلاک 160

تلفکس: 22781347-021 | 22586831-021

بودارکننده کنارگذر

گاز طبيعي استخراج شده از چاه بدون بو مي باشد و اين موضوع از لحاظ مسايل ايمني خطرناك است، چرا كه در صورت نشتي آن قابل تشخيص نبوده و خطر انفجار را در پي دارد لذا جهت سهولت تشخيص در هنگام نشتي آن را توسط موادي بودار و به وسيله تجهيزاتي خاص بودار مي كنند كه به آن تجهيزات، بودار كننده يا ادورايزر گفته مي شود.

ماده بوداركننده معمولاً مخلوطي از تركيبات سولفور با غلظت كم مي باشد كه به گاز طبيعي افزوده مي شود و اين قابليت را به گاز مي دهد كه بودار شده و هنگام نشتي توسط افراد تشخيص داده شود. البته میزان ماده تزريق شده محدوديت هايي دارد كه با توجه به استاندارد شركت ملي گاز تعيين مي شود.

ماده مذكور THT يا مركاپتان مي باشد كه به دليل تركيب شيميايي آن بوي تندي داشته و به راحتي قابل تميز مي باشد.

دو نوع متداول اين دستگاه عبارتند از:

1- بای پس (کنار گذر) 2- تزریقی

اين شركت اين دو نوع ادورايزر را با تجهيزات كامل و در نوع بهينه آن توليد و عرضه نموده و اكنون نيز به عنوان بهترين توليدكننده ادورايزر در نزد مشتريان شناخته شده مي باشد.

بودار كننده در خروجي ايستگاه نصب مي شود و بر اساس شرايط و البته استاندارد IGS طراحي می گردد.

بودارکننده های این شرکت به راحتی به کنتورهای نصب شده روی ایستگاه متصل شده و بر اساس جریان عبوری تزریق را انجام می دهند، در صورت عدم نصب کنتور در ایستگاه میزان تزریق به صورت دستی نیز قابل تنظیم است.

بوداركننده نوع كنارگذر:

اين نوع بوداركننده براساس فرآيند جذب عمل مي نمايد و به صورت كنار گذر در مسير خروجي گاز از ايستگاه قرار مي گيرد و نياز به پمپ نيز نداشته بلكه از فشار خط گاز براي تزريق استفاده مي كند.

مقداري از گاز با عبور از داخل مخزن مركاپتان بودار مي شود و با ورود به خط اصلي گاز آن را نيز بودار مي نمايد، این گاز در اثر اختلاف فشار ايجاد شده در خط گاز از طريق يك لوله ورودي به مخزن دستگاه كه حاوي ماده بوداركننده است وارد مي گردد و پس از تماس با آن از طريق لوله خروجي ادورايزر مجدداً به لوله اصلي برمي گردد و بدين طريق گاز بودار مي شود.

در حقيقت اختلاف فشار ايجاد شده باعث فعاليت بوداركننده مي شود و مقداري از گاز وارد مخزن ادورايزر شده و طي فرآيندي پس از مخلوط شدن با بخارات مركاپتان به خط گاز وارد مي شود.